Як правильно вибрати і придбати будматеріали

3-24-2017

Ви довго планували ремонт або перебудову будинку. Ще довше збиралися, зустрічалися з будівельниками-приватниками і представниками фірм, складали кошториси, оцінювали свої можливості і нарешті зважилися… Ремонт, а в особливості оздоблення і будівництво заміського будинку — справа серйозне і вимагає як мінімум поверхневого розуміння того, що потрібні не тільки фахівці, здатні втілити дизайнерські ідеї, але і матеріали, з яких, власне, все й буде робитися. Сьогодні, оскільки на дворі осінь, багато хто товари продаються зі знижками, і ми будемо говорити про їх закупівлю. А допоможе нам будівельник-практик Ігор Тихонов, з яким ми і вирушимо вивчати асортимент стройбаз і магазинів будівельних товарів. Рекомендую Vist

Почнемо з того, що один з найпростіших способів видобутку якісних матеріалів — покластися на виконроба або іншого фахівця з числа тих, хто буде виконувати роботи. Але не завжди вони готові взяти на себе наші турботи. Мабуть, оптимально — самому стати постачальником на будівництві. При грамотному підході до цього захоплюючого справі ви не витратите багато часу, а виробництво робіт буде повністю під контролем. Контактуючи з робітниками чи виконробом, ви вникнете в суть процесу і захистите себе від більшості зловживань. А це трапляється досить часто, коли гроші видаються, що називається, «під чесне слово». Ми готові запевнити вас, що будь-виконроб або постачальник на першу вимогу принесе вам будь-яку кількість «папірців», що обґрунтовують витрати. Але всі чеки, товарні накладні і квитанції про оплату обов’язково потрібно збирати і зберігати. Щоб не вийшло, що за один і той же товар ви заплатили двічі. Наприклад, у ситуації, коли не надто сумлінний виконроб раптом «згадав», що пустив на обробку свою вагонку, і пропонує вам за неї розрахуватися. Тому, навіть якщо у вас зовсім немає ні часу, ні бажання працювати самому, контролювати роботу запрошеної бригади все-таки доведеться.

Для початку про взаємини з робітниками. Якщо ви все-таки вирішили довірити покупку матеріалів спецам, видавайте гроші невеликими порціями, перевіряйте відповідність того, що привезли, замовленому (хоча б за кількістю) і вимагайте звіту не рідше одного разу на тиждень. Така педантичність зазвичай відбиває бажання що-небудь «пустити наліво». І ні в якому разі не треба барствовать: видавайте рівно стільки, скільки просять на найближчу закупівлю, та обов’язково обговорюйте, що де скільки коштує, яке якість, де збираються купувати і чому саме там, а не в іншому місці. Цим ви, звичайно, не застрахуєте себе від зловживань, але принаймні знизите витрати.

У що доведеться вникати?
Тепер перейдемо до практики. В тому, що ви, не маючи ні найменшого уявлення про сучасних будівельних матеріалах і технологічному процесі, зважилися стати постачальником на своїй будівництві, немає нічого страшного. Раз вже ви зуміли заробити грошей на ремонт або будівництво будинку, то і тут розберетеся.

Отже, у вас на руках вже є кошторис. Наприклад, вам потрібні бетонний розчин і арматура для фундаменту. Починаємо розмови з будівельниками, де і, головне, як його купувати, тобто як скористатися знижками, які мають будь-яка будівельна організація, бригада пристойних робочих або тлумачний виконроб.

А тепер, увага, найважливіше: ніколи не лінуйтеся порівнювати ціни на стройбазах і в різних магазинах. Деколи на вашій необізнаності будівельники заробляють більше, ніж власне на роботах.

Коли мова йде про будівництво дерев’яного будинку і ви не в силах оцінити якість бруса, вагонки, дошки, скористайтеся послугами людину, якій з усього цього треба створити ваше житло, і візьміть його з собою в магазин. Будьте впевнені, що він-то якраз і обере найкраще — адже йому з цим матеріалом працювати, а з якісним матеріалом працювати завжди приємніше і швидше. І тоді ніхто вам не скаже коронну фразу: «Що ж ти, господар, привіз голимый відстій, за роботу треба додати…»

Отже, радячись з будівельниками, порівнюючи ціни продавців, ви починаєте «в’їжджати в тему», і результат, мабуть, ідеальний: робота йде, і всі задоволені. Ви не витратили зайвих грошей, будівельники — зайвого часу; у вас повне взаєморозуміння. І при таких добрих стосунках ви отримаєте кращу якість робіт , скоротіть терміни, а найголовніше — контроль буде ненав’язливим.

Від фундаменту до даху
Тепер знову перейдемо від лірики до практики. У яких випадках ми будемо звертатися за допомогою при підборі матеріалів, а в яких ні? Є позиції, за якими дійсно можна розібратися самостійно, але є й такі, що без професіоналів не обійтися. І я б не рекомендував самостійно займатися установкою печей і камінів, опалювального обладнання, з низкою застережень — електрикою. Але часом допомагають прості рішення. Скажімо, при необхідності монтажу складного інженерного обладнання має прихований сенс провести тендер серед різних компаній, щоб вибрати оптимальні варіанти і ціни. Виїзд спеціаліста — зазвичай платний, але витрачені гроші, швидше за все, окупляться.

Порівнюючи ціни, не забудьте поцікавитися, яка вартість доставки з розвантаженням. Часом трапляється, що вона перекреслює вигоду знижок.

Почнемо з низів і спрощених схем. Припустимо, будинок складається з фундаменту стін і даху. Наприклад, для фундаменту потрібні пісок і щебінь, бетонний розчин і арматура, які у запропонованій вам кошторису позначені певною маркою і номенклатурою. Якщо жодна з організацій-постачальників в даний момент не оголошує хороших знижок, сідаємо на телефон, порівнюємо ціни (причому неодмінно включаючи доставку), з’ясовуємо про дисконтні програми… Потім стінки — це газобетонні блоки, цегла, армована сітка, цемент, пісок… Технологія, загалом, та ж. Є одне виключення: якщо мова йде про «живому» матеріалі (брусі, колоді, вагонки), без кваліфікованого помічника не обійтися. Важливий нюанс: заявлене якість може сильно відрізнятися від якості відвантаженого товару. Тому поставку пиломатеріалів треба контролювати і на виході з будбази (відбір і сортування), і на вході (перерахувати, порівняти з відбірковим листом, виявити пошкодження при навантаженні-вивантаженні).

Якщо ви не тесля і не червонодеревець, то довірте відбір пиломатеріалів фахівця, який буде з ними працювати. Ви заощадите гроші, а він — час.

Що стосується покрівельних матеріалів, то тут бажано відвідати будь-яку спеціалізовану компанію, яка постачає необхідні комплектуючі (від підпокрівельних мембран до водостічних систем).

А краще не одну — вибирайте по співвідношенню «ціна — якість обслуговування».

Від труби до шпаклівки
Тепер про внутрішніх роботах. Все починається з комунікацій. Сантехнічні закупівлі потрібно доручити фахівцю, але гроші йому можна давати лише після обговорення проекту мереж, схеми монтажу, місця закупівлі, знижок, що надаються. Обговорювати кожен крок необхідно, навіть якщо ви в цьому нічого не розумієте. Запитайте, наприклад, чому ось ці позиції такі дорогі, чи можна довіряти якості, є гарантійні зобов’язання…

Закупівлі електроустаткування можна взяти на себе. Природно, попередньо слід узгодити з будівельниками кількість і номенклатуру виробів. Зверніть увагу, що електропроводка буває різною: по перерізу і матеріалу проводів (мідь, алюміній), умов експлуатації (для внутрішніх або зовнішніх робіт). І можливі проблеми, якщо ви, вирішивши заощадити, придбаєте дріт, що не відповідає заявленим навантаженням.

Покінчивши з комунікаціями, переходимо до внутрішньої обробки. Насамперед, штукатурки, шпаклівки та гипрок. Тут слід звертатися в спеціалізовані фірми — там хороший оборот всіх сипучих будматеріалів, як правило, немає прострочених, а придатність суміші дуже сильно впливає на якість робіт. Оцінити загальний необхідну кількість штукатурки і шпаклівки практично неможливо, тому виробляємо закупівлю в декілька заходів. Почнемо з малого. Оцінили мінімальну товщину шару, загальну площу та витрата матеріалу (скільки квадратних метрів можна обробити сумішшю з одного мішка) — і робимо закупівлю. Тут нічого, на жаль, не оптимізувати: не заощадити на доставці, докуповувати все одно доведеться, а якщо залишаться надлишки, в магазин їх не повернути, а матеріал не вічний — через півроку втрачає свої властивості.

Паркет, віконні системи і покрівельні матеріали бажано купувати через вузькоспеціалізованих дилерів і постачальників — вони мають у своєму розпорядженні вичерпною інформацією про товар і знають, що з чим поєднується.

Також нам потрібні матеріали для перегородок. Не будемо аналізувати, що краще: газобетон, пазогребневая плита чи гипрок. Все це можна сміливо замовляти в потрібній кількості виходячи із загальної площі. Правда, гіпсокартон вимагає дещо іншого підходу. Кількість аркушів розраховується не стільки по площі, скільки по периметру (стандартний лист шириною 1,2 м і висотою від 2,5 до 3 м). Аналогічно визначається і обсяг матеріалу для каркаса. До питання про якість: безсумнівно, імпортні виробники краще. Але якщо планується споруджувати перегородки з двох-трьох шарів гіпсокартону, то на перші шари має сенс придбати матеріал подешевше, а зовні пустити хороший.

Побудувавши стелі та перегородки, заштукатурив і зашпатлевав все, що можна, вибираємо лакофарбові покриття. Це надзвичайно складно — навіть професіонали часом сумніваються. Вибір колосальний, номенклатура весь час змінюється, а якість продукції, здавалося б, перевірених роками виробників часом падає. Так що знову переходимо до методики, викладеної вище, — довго розмовляємо про всі проблеми вибору покриттів з фахівцем, який буде фарбувати, робимо висновки і тільки після цього йдемо в магазин і починаємо «мучити» консультантів. Якщо в загальних рисах, то не купуйте саму дешеву фарбу (нехай і іменитого виробника), але також не варто брати і найдорожчу (далеко не кожен майстер вміє з нею працювати).