IELTS Speaking: як підготуватися?

11-17-2016

Ми вже розповіли вам, що робити на аудіюванні і читанні, а також як написати гарний есе. Прийшов час розповісти про найбільш цікавою і складною частини іспиту IELTS — говорінні. Тут вас навчать англійській швидко British Skylines English School.

З чого складається модуль IELTS Speaking?

Усна частина іспиту триває близько 11-14 хвилин, і складається з трьох частин:

IELTS Speaking, частина перша — Інтерв’ю

Тривалість — близько 5 хвилин
Екзаменатор представляється і просить вас розповісти трохи про себе. Тут вам не потрібно особливо вдаватися в подробиці і пускатися в довгі розповіді про те, звідки ви родом, але трішки деталей все ж не зашкодить.
Наприклад: «Hello, I’m Alice and I come from Saint Petersburg, which is big and beautiful city, located on the NevaRiver»
Потім екзаменатор буде задавати вам нескладні запитання за загальною тематикою. Відповісти на них не складе труднощів, так що розслабтеся і будьте комунікабельні. Відповідаючи на питання, завжди додавайте трохи цікавої на ваш погляд інформації по темі. Не варто відповідати на питання односкладово або дуже коротко — це ваш шанс блиснути, не випускайте його!
Не бійтеся зробити помилку, найстрашнішою помилкою в цій частині іспиту є мовчання.
Основні аспекти, які буде приймати екзаменатор до уваги, це «fluency«, тобто швидкість вашої мови, і «communicative competence«, тобто здатність вести осмислену бесіду на загальні теми.
Не нервуйте! Адже це звичайна бесіда, так що не губіться, будьте розслаблені і доброзичливі з екзаменатором.

Отже, запорука успіху першої частини іспиту проста:

 • Будьте собою!
 • Не мовчіть!
 • Не тараторьте без угаву!
 • Розташовуйте екзаменатора до себе по ходу бесіди!

Ось зразкові питання, які вам можуть задати:

IELTS Speaking, частина друга — монологічні висловлювання

Тривалість — близько 4 хвилин.
Ось як приблизно буде виглядати картка із завданням:

Тобто, ви повинні розповісти про який-небудь речі (матеріальну), яка дуже важлива для вас. Це може бути книга, медальйон, старенький щасливий квиток, прикраса — що завгодно.
Час вашої відповіді — 1-2 хвилини, по ходу розповіді ви, як вказано в завданні, повинні згадати:

 • звідки у вас ця річ;
 • як довго у вас вона знаходиться;
 • як і навіщо ви її використовуєте;
 • чому ця річ так важлива для вас.

Перед тим, як приступити до відповіді, у вас буде зовсім мало часу, щоб підготуватися і гарненько подумати.Скласти план і дуже коротко записати його на листочку (якщо у вас буде така можливість) — відмінна ідея.
Коли ви вже зібралися відповідати, пам’ятайте:

✓Почніть свою розповідь з невеликого введення. Тут і одного речення буде досить, потрібна лише вступна думка, за допомогою якої ви познайомите екзаменатора з предметом, про який будете розповідати.
Приклад: «I’d like to tell you about my silver ring, because it is my mascot that I couldn’t live without«.
«Я б хотів(а) розповісти про своє срібному кільці, так як це мій талісман і я не уявляю свого життя без нього»».

✓Дотримуйтеся свого плану. Відповідаючи на поставлені у завданні питання, додавайте цікаві факти і деталі, які відзначили раніше.

✓Не нехтуйте прикладами! Дуже важливо, розповідаючи про речі, приводити приклади з свого життя.
Тобто, якщо ви говорите про талісман на щастя, то розкажіть випадок, де на вашу думку він вам допоміг.Ваші приклади зроблять розповідь більш живим і цікавим.

✓Не обривайте свою розповідь. Не потрібно, просто відповівши на питання, пропоновані в завданні, сказати «That’s all, thank you» і смиренно замовкнути, чекаючи відповіді. Закінчите свою розповідь одним реченням, підсумовуючи все, що сказали раніше.

Коли ви вже сказали все, що хотіли, екзаменатори можуть задати вам кілька питань, відштовхуючись від вашої відповіді.
Питання можуть бути і більш загальними, наприклад:

•Is it valuable in terms of money?
(Цінна ця річ в грошовому еквіваленті?)

•Would it be easy to replace?
(Можна з легкістю замінити?)

IELTS Speaking, частина третя — дискусія

Тривалість — не більше 5 хвилин.
У цій частині іспиту ви обговорюєте з екзаменаторами питання по темі, запропонованій у картці.
Як приблизно буде виглядати це завдання на картці:

Якщо перша частина усного іспиту представляла з себе милу ненав’язливу бесіду на побутові, то в третій частині вам доведеться потрудитися, так як вам доведеться говорити про більш глобальних і абстрактних речах.
Це ваш шанс продемонструвати свої здібності ведення діалогу, аргументації своєї думки, уміння використовувати складні граматичні конструкції і всю широту вашого словникового запасу.
Тут, знову ж таки, не варто дуже переживати і турбуватися про можливі помилки. Головне — щоб ваша точка зору була зрозуміла екзаменатора і логічно аргументована. Це визначає, впоралися ви з завданням чи ні.
Якщо ви будете занадто сильно хвилюватися про те, чи не наробили помилок раніше, будете намагатися використовувати якийсь конкретний фразеологізм, тримаючи його вічно в розумі, то це зіб’є вас з думки і ви можете втратити нитку розмови.

Природно, що навіть до усної частини потрібно ретельно підготуватися. Краще всього, знайти в інтернеті носія мови і розмовляти з ним по скайпу. Крім того, можете тренуватися самостійно, записуючи свою промову на диктофон.
Вам потрібно навчитися швидко реагувати і відповідати на запитання, використовуючи фонові знання і особистий досвід.
Запам’ятайте, чим більше ви практикуєтеся, тим легше вам буде здати цю частину іспиту.

Що ще може вам допомогти в успішній здачі IELTS Speaking?

Більшість студентів і викладачів вважають, що кожний іспит повинен проводитися в суворій академічній атмосфері, а кандидати, як і екзаменатори, повинні весь час себе вести і говорити тільки в офіційно-діловій манері.
Для деяких тестів і екзаменів це вірно, але у випадку з IELTS існує досить багато причин так себе не вести на усної частини іспиту.
Основна помилка здають IELTS, про яку ми вже згадували в попередніх статтях про цей іспит, полягає в незнанні аспектів, які очікують побачити у вашій відповіді екзаменатори. Під час самопідготовки студент просто завчає складну лексику, ідіоми, а також переглядає і прослуховує приклади відповідей, думаючи, що цього буде достатньо. Але ні!
Ви повинні чітко усвідомлювати, що саме буде оцінюватися у ваших відповідях.
Загальний бал з усної частини буде складатися з чотирьох аспектів:

 • Fluency and Coherence (швидкість і зв’язність мовлення);
 • Lexical resource (словниковий запас);
 • Grammatical range and accuracy (граматика);
 • Pronunciation (вимова).

Для кожного бали (від 0 до 9) є свої вимоги за цим чотирьом аспектам. Повний список критеріїв ви можете побачити тут.

Якщо ви вже читали про цих аспектах раніше, або тільки що їх уважно переглянули, то напевно звернули увагу, що там дуже часто повторюється слово range, яке можна інтерпретувати як «широкий спектр» або «різноманітність».
Саме цього і буде очікувати від вас екзаменатор — розмаїття в лексиці і граматичних формах, різноманітність у вимові і т. д.

Пам’ятайте, що 1 і 2 завдання в усній частині майже повністю побудовані на вашому досвіді, на інформації про вас. Це досить особисте і неформальна бесіда, а коли ви говорите з екзаменатором про особисті речі в сухий академічній манері — це показує ваше невміння говорити на внеакадемические теми, відсутність «rangeof communication ability«. І зараз ми вам розповімо, як цього уникнути.

IELTS Speaking — це вам не жарти! Хоча, стривайте-но…

Те, що безумовно буде не зайвим у вашій відповіді — крапелька гумору. Іронія, жарти, сарказм — теж в якійсь мірі складові частини мови, тому не можна про них забувати.

 • Гумор допоможе вам заробити додаткові бали за аспекту «Pronunciation» (вимова). Коли ви жартуєте — ви розслаблені, ваша мова та інтонації передають ваші емоції, а це необхідно продемонструвати на іспиті.
 • Пара жартів поліпшить ваш результат за показником «Fluency and Coherence». Якщо ви, розповідаючи про себе, згадайте смішний випадок або анекдот в тему, то це продемонструє ваші навички підтримувати бесіду в неформальній ситуації.
 • Гумор покращує результат по аспекту «Lexical resource», так як багато жарти побудовані на грі слів, їх багатозначності. Тут ви показуєте своє вміння використовувати потрібну лексику в потрібному контексті.

Дуже важливий момент: пам’ятайте, що «неформальна бесіда», аж ніяк не означає зневажливі, короткі відповіді, а гумор — не завжди відноситься до вульгарним анекдотів. Поважайте свого співрозмовника і ЗАВЖДИ відповідайте закінченими пропозиціями.

Що ж, ми розповіли про всіх частинах іспиту IELTS. Сподіваємося, що ця інформація виявиться вам корисною при підготовці.
Удачі на іспиті!