що таке ВВП

9-15-2017

Часто в ЗМІ ми чуємо про те, що ВВП за певний період збільшився або, навпаки, знизився і становить стільки-то відсотків. Однак для більшості обивателів питання про те, що таке ВВП, залишається без відповіді. Спробуємо розібратися, в чому сенс ВВП – внутрішнього валового продукту. Пропоную шпек

Якщо говорити простими словами, то ВВП в економіці – це загальний обсяг товарів і послуг, вироблених в конкретній державі за певний період (рік або квартал). Цей обсяг виражається в ринковій вартості продукції і послуг, що були вироблені для споживання всередині країни, а також накопичення і експорту. Щоб не допустити подвійного обліку, в розрахунок не беруть вартість продукції, яка призначається для подальшої переробки. ВВП враховує продукцію, виготовлену на території країни, для якої проводиться розрахунок. Однак до обліку беруться як свої виробничі ресурси, так і імпортні.

ВВП є одним з найважливіших показників, що характеризують економіку. Щоб отримати повну картину її стану, визначають декілька різновидів валового продукту, а потім їх порівнюють. Спочатку знаходять абсолютний ВВП, який виражається за допомогою цін звітного періоду. Даний показник відображає загальну ступінь зміни ВВП. Крім того, для зіставлення визначається і реальний ВВП – внутрішній продукт, виражений у цінах минулого року, тобто інфляція тут не враховується. Цей вид ВВП характеризує реальний стан виробництва. Шляхом порівняння показників ВВП базового року з показниками реального ВВП, фахівці отримують загальну динаміку розвитку економіки відносно базового року. Розділивши значення ВВП на число жителів в країні, знаходимо значення ВВП на душу населення. Якщо порівняти їх з такими ж показниками інших держав, то отримуємо рівень розвитку країн.

Також варто відзначити, що ВВП – це модифікація ВНП (внутрішній національний продукт – це ринкова вартість благ, які були вироблені в країні за рік). ВВП і ВНП схожі, однак ВВП включає в себе результати виробництва всіх економічних суб’єктів без врахування їх національної приналежності.